понедельник, 19 марта 2012 г.

АГРАРНА ПОЛІТИКА П. СКОРОПАДСЬКОГО В МЕМУАРАХ ЙОГО ПРИХИЛЬНИКІВ ТА ОПОНЕНТІВ


     Існування будь-якої держави, не залежно від її протяжності є складним у аналізі і досліджені явищем. Цілий комплекс питань, проблем, пов’язаних з функціонуванням державних інститутів, діяльністю перших осіб країни, їх планів та заходів виконання, стосунки з іншими державами потребують дослідження з урахуванням всього масиву доступних джерел. І мемуарна література в цих умовах також є дуже цінним джерелом. На відміну від переломних ситуацій, як то революції, перевороти, тощо процеси становлення і розвитку держави не викликають такого зацікавлення у сучасників, і особливо у сторонніх спостерігачів. Лише безпосередні учасники подій, як провідники державної політики, так і їх опоненти у мемуарах прагнуть
показати ті дрібниці, які і визначили перебіг та наслідки процесів, їх успіх чи невдачі.



     Аналізуючи діяльність гетьмана П. Скоропадського на чолі держави, ми маємо визначити ті основні вектори заходів, що викликали найбільшу зацікавленість у сучасників, і відповідно, знайшли відображення у мемуарній літературі. Як і у будь-якому багатогранному процесі, висвітлення внутрішньої політики гетьманату сучасниками здійснювалося по-різному.

     Дорошенко, М. Могилянський) та і сам П. Скоропадський усіляко намагалися продемонструвати позитивні наслідки своєї роботи, у той час як їх опоненти акцентували увагу на недоліках та прорахунках, при чому як реальних, так і тих, що просто не відповідали авторській політичній платформі. До останніх авторів, передусім належали діячі Центральної Ради, Директорії та Радянського уряду. Кожен з них шукав саме ті пояснення слабкості Гетьманату: від відкритого звинувачення його лідерів у антиукраїнських настроях та діях (зокрема, В. Винниченко, І. Мазепа та ін.) до проголошення Гетьманату періоду консерватизму та монархічного реваншизму (більшовики). Однак в цілому, і прихильники, і опоненти змушені були визнавати ті позитивні моменти, які мали наслідки роботи трьох гетьманських урядів.

     Метою даної статті є розкриття змісту аграрної політики Гетьманату П. Скоропадського у висвітленні історико-мемуарної літератури.

Комментариев нет:

Отправить комментарий